Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Doğru Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?

Mevsimler veya şartlar ne olursa olsun kombi her zaman kurtarıcı bir araç olmaktadır. Doğalgaz veya LPG ile çalışan kombiler, hem alanın ısınmasını hem de kullanılan suyun ısınmasını sağlayarak büyük bir kurtarıcı olmaktadır. Bu kadar önemli görevleri bulunan kombilerin seçilmesi de o derece önemlidir. Kombilerin birçok seçeneği bulunması seçim yaparken zorlanılmasına neden oluyor. Kombi seçerken doğru ve ihtiyaçlara uygun tercihin yapılması için de öncelikle kombilerin çeşitlerinin ve dikkat edilmesi gereken hususların bilinmesi gerekmektedir.

Kombi Tipleri

Doğru kombi seçimi yapılırken kombi tiplerinin de bilinmesi gerekmektedir. Kombi tipleri ise gaz kullanım durumuna göre ve hava alma-atma durumuna göre sınıflandırılıyor. Bu seçimi yaparken de kişi ihtiyacına göre hareket etmeye özen gösterilmelidir.

Gaz Kullanım Durumuna Göre Kombiler

Gaz kullanım durumuna göre sınıflanan kombiler, konvansiyonel ve yoğuşmalı kombiler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Konvansiyonel kombiler, gazı yakıp enerjiye çeviren kombi türleridir. Atık gaz ise öbür kombilerden farklı olarak bacadan çıkmaktadır. Atık gazın içerisinde bulunan su buharı da kombiden çıkmış oluyor. Yoğuşmalı kombiler de ise bu buhar su haline getirilerek radyatörlere gönderiliyor. Yoğuşmalı kombiler bu sayede daha tasarruflu oluyor. Ayrıca tasarruflu olurken doğa dostu olması da ayrı bir artı kazanmasını sağlıyor. Bu yüzden günümüzde yoğuşmalı kombi isimlerini daha sık duymaktayız.

Hava Alma-Atma Durumuna Göre Kombiler

Bu kombiler de gaz kullanımına göre olan kombiler gibi iki gruba ayrılmaktadır. İlk grupta, bacalı kombiler; ikinci grupta ise hermetik kombi çeşitleri bulunmaktadır. Hermetik kombiler içerisinde fan bulundurmaktadır. Bu fan sayesinde, ortaya çıkan atık gaz rahatlıkla çıkmaktadır. Hermetik kombiler ile bacalı kombileri ayıran en önemli fark budur. Bacalı kombiler atık gazı bacadan çıkartırken bacada oluşan bir sorun zehirlenmeye kadar gidebilmektedir. Bu sebeple hermetik kombiler bacalılara oranla daha çok tercih edilmektedir.

Kombi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi seçimi yapılırken kombinin alınacağı alan, izolasyon ve evin bulunduğu yön büyük bir önem taşımaktadır. Kombi almadan önce bu hususlar göz önüne alınmalı ve ihtiyaca bağlı olarak kombi tiplerinden birinin seçimi yapılmalıdır. Bütün bunların yanında kombi seçimi yaparken şu hususlara dikkat etmek daha doğru bir seçim yapılmasını sağlayacaktır.

Doğru kombi seçimi yapılırken dikkat edilecek ilk hususlardan biri kapasite konusudur. Kombiler kapasitelerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Kombi kapasiteleri almak istenilen kombilerin, alınacak yerler için ısıtmada yeterli olup olmadığını belirlemektedir. Bu hususa dikkat edildiği takdirde hem enerji tüketimi arttırılmamış olacak; hem de alan için uygun kombi sağlanmış olacaktır. Kombiler kapasitelerine bağlı olarak 20.000 kcal/h, 26.000 kcal/h ve 30.000 kcal/h olmak üzere üç gruba ayrilmaktadir. Bu gruplar arasında tercih yaparken esas alınan en önemli kural ise metrekareye bağlı kombi seçimi olmaktadır.

Seçilecek kombi kapasitesinin yanı sıra servis hizmeti de önemli bir kuraldır. Seçilecek kombinin satış sonrası hizmetlerinin özenli ve dikkatli yapılması, alana göre konulacak yerin belirlenmesi, işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Alınacak kombi için öncelikle kullanılacak alanın genişliği, alt ve üst katlarda kullanıp kullanılmayacağı, dublex ev olup olmadığı, duvarların kalınlığı gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

Günümüzde artık bacalı kombiler yerine hermetik kombiler daha çok tercih edilmektedir. Bacalı kombiler kullanım zorluğu ve dezavantajları sebebiyle ikinci planda kalmaktadır. Hermetik kombi cihazları aynı zamanda suyu da ısıtmaktadır. Hermetik kombiler işleyiş şekilleri bakımından temiz hava alırken ısı kaybı da yapmamaktadır. Bu sebeple hem tasarruflu; hem de güvenli bir kombi türü olmaktadır.

Ema Endüstriyel Market olarak Ankara'da bulunan mağazamız ve eticaret sitemiz üzerinden kombi yedek parça satışı yapmaktayız. Kombi yedek parçası araştırıyorsanız Genleşme Tankı ve Kombi Yedek Parça ürün kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

Size hangi kombinin uygun olduğu konusunda profesyonel ekibimizden destek almak isterseniz 0312 311 11 84 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

09/03/2021 tarihinde yayınlandı.

Son 10 Blog Yazısı