Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Endüstriyel Market Nedir? Ne Tür Ürünler Satar?

Isıtma-soğutma sistemleri ve yedek parçaları, akaryakıt ve doğalgaz brülörleri ve yedek parçaları, kontrol cihazları ve aksesuarlarına yönelik parça ve ürün temin ve satışı yapan firmalara endüstriyel market adı verilmektedir. Birkaç ana başlıkta toparladığımız endüstriyel marketin ürün gamı oldukça geniştir. Sadece bir ana başlık altında bile binlerce ürün, model ve yedek parçaya ulaşılabilmektedir. Kendi içerisinde çok fazla teknik bilgi ve veri akışına sahip endüstriyel marketlerin ürünlerini kısaca inceleyelim.

Kombi Yedek Parçaları

Tüketicilerin neredeyse tamamı ısınma, ısıtma ve soğutma konularında bazı ihtiyaçları bulunmaktadır. Özellikle kombi kullanımı ülkemizde oldukça yaygındır. Kimi evlerde ya da mekanlarda sadece sıcak su için kullaılan kombiler, kimi yerlerde mekanın ya da meskenin ısınmasını da sağlamaktadır. Kendi içerisinde bir çok farklı kullanım opsiyonuna sahip olan kombilerin birçok markası bulunmakta, bütçelere göre daha uygun modelleri ya da daha kapsamlı çalıştırmalar için daha yüksek performans gösteren çeşitleri de mevcuttur.

Isıtma ve Soğutma Sistemleri Ana ve Yedek Parçaları

Bu ürün grubu oldukça kapsamlı bir ürün ağacına sahiptir. Kombi, klima, tesisat ürünleri gibi bileşenlerin kendisi, kendisini oluşturan tüm ana parçaları da bu grubu oluşturmaktadır. Bağlantı vanalaı, akışkanların hızı ve ısısını kontrol eden ekipmanlar da bu grupta yer almaktadır.

Pompa ve Hidroforlar

Hidrofor, su basıncının gereken işlevselliğe yeterli gelmediği alanlarda su basıncını arttırıp düzenlemeye yarayan bir su basınçlandırma sistemidir. Binalarda, dairelerde, villalarda ve yüksek binalarda su basıncının yeterli gelmediği zamanlarda basınç düzenlemesi için hidroforlar kullanılmaktadır. Ek olarak sadece normal şebeke basıncını düzenlemek değil, su kesintilerinin sık görüldüğü bölgelerde binanın susuz kalmamasını da sağlamaktadır.

Pompa ve Hidrofor Arasındaki Fark Nedir?

Pompa, bir mekanizmanın içerisinde çalışan daha küçük bir yapıtaşıdır. Hidrofor, bütün bu mekanizma ve pompaları da içerinde bulunduran ana mekanizmadır. Hidrofor, kendi bünyesinde çalışan mekanizmada pompaların yönetimini, su giriş çıkış kontrollerini sağlamaktadır. Hidrofor, depo içerisinde bulunan suyun pompalar aracılığıyla basınçlandırılarak, uzak noktaya pompalanmasını sağlar.

Hidrofor Çeşitleri

Genel olarak hidrofor kullanımlarını 3 çeşitte açıklayabiliriz.

Otomatik Hava Sağlayan Hidroforlar

Basınçlandırma için kullanacağı havayı kendisi temin eden hidroforlardır. En basit mantıkta hidroforun su deposu olarak ayrılmış alanda suyun hacminde alan bulunmaktadır. Bu hidrofora hava basıncı eklendiğinde otomatik olarak içerideki alanı yetersiz kalacak ve bir basınç oluşacaktır. Bu da pompalama işleminin ana yapısını oluşturacaktır. Genellikle daha ufak kullanım alanları için kullanılır; villa, az katlı apartmanlar gibi.

Hava Kompresörlü Hidroforlar

Basıncı sağlamak için oluşması gereken havanın bir hava kompresörü aracılığıyla sağlandığı hidroforlardır. Büyük ölçekli sanayi tesisleri genel kullanım alanıdır.

Membranlı Basınç Dengeleme Tanklı Hidroforlar

Membran, mekanizma içerisinde bazı yüzeylerin su ile temasını önlemek için su geçişlerine engel olan yapıdır. Bilindiği üzere suyun aşındırma kuvveti oldukça yüksektir. Membran da hidrofor içerisinde bu geçişlerin düzenini ayarlayarak hem cihazın uzun ömürlü olmasına; hem de sağlıklı çalışmasına olanak sağlar.

Genleşme Tankları

Basınçla işlevsellik kazanan mekanizmalarda basınç düzenlemesini yapan tanktır. Bir bölümünde bulunan diyafram sayesinde basınç ile oluşan genleşme başladığında diyafram aracılığıyla basınca yer açarak basıncı düzenleyerek sistem çalışmasını düzenler. Di tip genleşme tankı, yatık tip genleşme tankı ve silindir tip genleşme tankı olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz membran da genleşme tankı aksesuarlarından biridir. Ürünleri Genleşme Tankı bölümünden inceleyebilirsiniz.

 

04/03/2021 tarihinde yayınlandı.

Son 10 Blog Yazısı