Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Siemens HVAC Hakkında Herşey

Siemens HVAC Hakkında Herşey

HVAC Nedir?

HVAC, havalandırma, ısıtma ve iklimlendirme işlemlerini içeren çoklukla alışveriş merkezi, fabrika ve hastane gibi enerji tüketiminin yoğun olduğu alanlarda tercih edilen bir sistemdir. HVAC için harcanan enerji bina şekil ve yapısına bağlı olarak değişmekle beraber, toplam enerjinin %15 ile %60'ını oluşturmaktadır. HVAC sistemlerini en uygun şekilde kontrol edebilmek için; sistemin sıcaklık ve basınç değerlerini ihtiyaca uygun bir biçimde ayarlamak, kullanılmayan bölümleri ısıtma ve soğutma işlemleri açısından düzene sokmak yapılabilecekler arasındadır.

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran onlarca ürün HVAC sistemi sayesinde çalışmaktadır. Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez ürünü klimalar veya soğuk kış günlerinde arabamızda ilerlerken kullandığımız araba ısıtıcıları hepsinin çalışma prensibi HVAC sisteminden oluşmaktadır. Yüksek mühendislik gerektiren bu sistemler aynı zamanda taze hava ve atık havanın değerlendirilmesi gibi olanakları da sağlamaktadır.

HVAC Neden Gereklidir?

Enerji sistemlerinin verimliliği açısından olmazsa olmaz HVAC sisteminin birçok avantajı bulunmaktadır. HVAC sistemlerinin en çok bilinen ve en önemli avantajları ise şöyledir:

 • İşletme için ayrılan bütçe minimum seviyede kalır.
 • Enerji verim ve kontrolünün sağlanması açısından çok önemlidir.
 • HVAC sistemleri sayesinde en iyi konfor ve yüksek derecede verim sağlanır.
 • HVAC sistemleri sayesinde ilaç ve gıda sektörlerinde temiz ve antibakteriyel hava sağlanır.
 • Personel ve işletim gibi yüksek maliyeti olmadığı için maddi açıdan rahatlama sağlar.

HVAC Ürünleri Nelerdir?

HVAC ürünleri pek göz önünde bulunmasa da her yapı için olmazsa olmazlardan biridir. Atık ısıların geri kazanılmasından, soğutma ve ısıtma işlemlerine kadar onlarca işlem bu ürünler sayesinde olmaktadır. Termodinamik konusunda bilgi sahibi olmak HVAC sistemlerinin uygulanabilmesi açısından önemlidir.

 • Soğutma için kullanılan santrifüj soğutucular, ısı pompaları, çatı üniteleri, klimalar
 • Isıtma için ise gaz veya petrol yakıtlı kazan, elektrik ve çatı üniteleri
 • Yüksek enerji verimliliği kazandıran termostatlar
 • Sensörler
 • Vanalar ve vana motorları
 • Damper motorları
 • Sayaçlar

bulunmaktadır.

Yüksek enerji verimliliği ve kullanım kolaylığı sağlayan bu ürünler aynı zamanda uzun ömürlü de olmaktadır. Bu sayede güvenle ve rahatlıkla tercih edilebilir.

Bir mekânda kullanılan HVAC ürünleri ile gerekli verimi alabilmek için yeterli bir sistem kullanılmalıdır. Enerji verimliliği ve HVAC ürünlerinin seçimi etkili HVAC sistemlerini oluşması için çok önemlidir. Bu sebeple iyi bir tercih yapmak gerekir.

HVAC Makroları

HVAC sistemini kontrol etmek amacıyla gerekli tüm sistemler ve çalışmalar mühendisler tarafından yazılıp yazılım kütüphaneleri içerisine aktarılmıştır. Web ara yüzleri de bulunan bu sistemler sayesinde proje bazlı çalışmalarda kolaylık sağlanılır. Aynı zamanda ciddi bir zaman tasarrufu elde edilir.

Siemens HVAC Ürünleri

Emaendustriyel.com sitemiz üzerinden Siemens Hvac ürünleriyle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Motorlar, vanalar, kontrol cihazları, sensörler, termostatlar, damper motorları başlığı altında tüm Siemens markalı Hvac ürünleri hakkında sitemizdden detaylı bilgi alabilir, profesyonel hizmet ve ürün hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz 0312 311 11 84 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

21/03/2021 tarihinde yayınlandı.

Son 10 Blog Yazısı