Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Oda Termostatı Seçimi

Oda Termostatı Seçimi

Bu yazımızda oda termostatı ile ilgili detayları ve oda termostatı seçiminde size yardımcı olacak bilgileri paylaşacağız.

Oda Termostatı Nedir?

Oda termostatı kombi ve benzer ısıtma cihazlarına bağlı çalışan ve sıcaklık istenilen düzeye geldiğinde açma/kapama yaparak oda sıcaklığı sabit tutmaya yarayan bir cihazdır. Bağlantı ve çalışma - kurulma prensibine göre 3 ayrı kategori (Mekanik, dijital ve kablosuz) altında sunulan oda termostatları ev veya işyerlerinde bağlı olduğu oda sıcaklığını kullanıcının istediği derecede sabitlemesi için kullanılır. Mekanik ve dijital oda termostatları kablo yardımı ile ısıtıcı cihazına bağlantı yaparken kablosuz oda termostatları alıcı ve verici üzerinden iletişim sağlamaktadır. Enerji tasarrufu, çalışma prensibi, bağlantı ve montaj seçenekleri, uzaktan erişim desteği gibi kriterlere dikkat ederek oda termostatı seçimi yapmanız gereklidir.

Termostat olmayan evlerde ısı yükseldiğinde kullanıcı ısıyı düşürmek için, ısı düşükken de ısıyı yükseltmek için kombinin başına geçmek zorundadır. Oda termostatı kullanılan evlerde ise bu gibi durumlara gerek kalmaz ve bulunulan odadan ısı kontrolü kolay şekilde sağlanır. Kısaca oda termostatınız yok ise özellikle kış aylarında kombi ile çok uğraşmak zorunda kalırsınız... Ek olarak termostatı olmayan kombiler istenilen ısının sağlanması için gidip gelen suyun derecesini hesap ederek çalışacağından daha fazla enerji tüketir. Kısaca konfor ve enerji tasarrufu adına oda termostatları tercih edilmektedir.

Her oda termostatının tüm kombiler ile uyumlu olmayacağı bilgisini verelim. Bu yüzden oda termostatı satın almadan önce kombiniz ile almak istediğiniz termostatın uyumlu olup olmadığı bilgisine sahip olmalısınız. Oda termostatı satın alacağınız fiziki bir dükkan ise ilgili personel size doğru bilgiyi sunacaktır. Eğer bir e-ticaret sitesi üzerinden oda termostatı satın alacak iseniz ürünün detay bilgi bölümünde bu bilgiye ulaşabilir ya da ilgili sitenin iletişim bilgilerinden eposta ya da telefon yolu ile yardım alabilirsiniz. Demirdöküm gibi yerli üretim oda termostatları TL, Siemens gibi yabancı markalı termostatlar da genelikle EURO üzerinden satışa sunulur.

Mekanik Oda Termostatı

Diğer termostatlara göre en uygun fiyatlara sahip olan oda termostatlarıdır. Genleşme ve büzülme prensibi ile çalışan bu cihazlar sensör yardımı ile oda sıcaklığını algılar ve buna göre açma - kapama yaptırır. Bütçeniz düşük ise bu tip termostatları tercih edebilirsiniz. Bu termostatların dijital olanlara göre biraz daha fazla enerji tükettiğini de belirtelim. 2021 yılını baz alırsak bu tip termostatların ortalamada 50TL'den başlayan fiyatlarla satıldığını söyleyebiliriz.

Dijital Oda Termostatı

Yazılım kartındaki sensör ile daha hassas ölçüm özelliğine sahiplerdir. Kablo yardımı ile ısıtma cihazına bağlanırlar. Üzerlerindeki ekran sayesinde istenilen ısı dijital olarak belirlenir ve görüntülenir. Otomatik ve belirli süreler için ısı belirleme özellikleri ile mekanik oda termostatına göre tasarruf sağlarlar. Dijital oda termostatlarının en çok tercih edilen termostatlar olduğunu belirtebiliriz. Dijital oda termostatları ortalama olarak 30EURO'dan başlayan fiyatlarla satılmaktadırlar.

Kablosuz Dijital Oda Termostatı

Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz dijital oda termostatlarından farkı ısıtma cihazı ile arasında kablo bulunmamasıdır. Alıcı ve verici olmak üzere iki ünitesi bulunan bu cihazlar ısıtıcı ile iletişimi radyo frekansı, wifi ya da bluetooth gibi benzeri araçlar ile sağlarlar. Montajı ve uygulaması oldukça kolay olan kablosuz dijital oda termostatları diğer gruptakilere göre daha yüksek ücretlere sahiptirler. İşlevsel ve kaliteli bir kablosuz termostata sahip olmak isterseniz ortalama olarak 300EURO'yu (Siemens marka) gözden çıkarmanız gerektiğini belirtelim. Önceden de belirttiğimiz gibi bu tip termostatları kullanmak için kablo çekmeye ya da tesisat yapmaya gerek yoktur. Bu yüzden oldukça pratiktir ve evin istenilen odasında kullanılabilir. Unutmayın ki, bu termostat bulunduğu odanın sıcaklığını kumanda edecektir.

Otomatik Sıcaklık Ayarlama

Otomatik sıcaklık ayarlama özelliği dijital (Kablolu - Kablosuz) termostatlarda bulunabilen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde günün belirli saatlerine göre ısının otomatik ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin uyku saatlerinde (00:00-08:00) 17 derece, diğer saatlerde 22 derece olarak ısıyı sabitleyebilirsiniz. Bu özellikten ötürü mekanik oda termostatlarına göre tasarruf sağlama imkanına sahip olursunuz. Bazı oda termostatları uzaktan kumanda veya akıllı telefon - tabletler ile de yönetilebilmektedir. Eğer bu konuda bir lüzum var ise bu özelliği bulunan termostatlara yönelmelisiniz. Ekonomi, konfor, otomatik zamanlayıcı, donma koruma, tatil modu gibi özellikler modeline göre oda termostatlarında bulunur. Bu tip özelliklerden sizin için önemli olanı varsa oda termostatı satın almadan ilgili özelliğe sahip olanlar arasından seçim yapmanızı öneririz. Ekonomi modu ısının düşük bir derecede sürekli olarak sabitlenmesini sağlar, örneğin 16 derece gibi. Konfor modu ise kalıcı olarak 20-22 derece aralığında ısının sabitlenmesini sağlar. Bu modu kullanırken enerji olarak fazla tüketim yapılacağının bilincinde olmalısınız. Donma modu donmaya karşı koruma sağlarken, tatil modunda ise kimse evde yokken evin ısısının belli bir derecenin altına düşmesini engeller.

Tüm kategorilerde olduğu gibi oda termostatı satın alırken ilgili cihazın en az 2 yıl garantisi olmasına ve size yakın çevrede servislerinin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli termostatlar doğru kullanıldığında size yıllarca eşlik edeceklerdir.

Tekrar belirtelim ki öncelik olarak kombinizin termostat uyumlu olup olmadığını bilmelisiniz. Eğer kombinizin termostat uyumu var ise hangi modeller ile uyumlu bunu öğrenmeli ve uyumlu termostat modelleri içerisinden ve yukarıda bahsettiğimiz özellikleri değerlendirerek seçim yapmalısınız. Yeni bir kombi alacağınız ya da eski kombinizi değiştirmek istediğiniz zaman da kombinin oda termometreleri ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Günümüzde üretilen çoğu kombinin oda termostatları ile uyumlu olduğunu da belirtelim.

Demirdöküm, Siemens, Bosch, General, E.C.A, Vaillant gibi markalar önemli ve kaliteli oda termostatı üreticileridir. Ema Endüstriyel olarak Demirdöküm ve Siemens oda termostatları satışı yapmaktayız. İlgili ürünlerimizi incelemek için Oda termostatları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kombi Yedek Parçaları ürün kategorimiz de ilginizi çekebilir.

04/02/2021 tarihinde yayınlandı.

Son 10 Blog Yazısı