Hoş geldin Ziyaretçi, Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Sıvıyı Yöneten Cihazlar: Dalgıç Pompalar

Sıvıyı Yöneten Cihazlar: Dalgıç Pompalar

Dalgıç Pompa Nedir?

Dalgıç pompa, kullanıldığı sıvı ortamın tamamen içinde çalışan motorlu bir pompa çeşididir. Sıvının tamamen altında olduğu için dalgıç ve sıvının akımını sağladığı için pompa adını alır. Bu pompaların birçok kullanım şekli olsa da asıl amaçları su temininin sağlanması, park ve bahçe gibi yerleşim yerlerinde sulama sistemlerinin çalıştırılması, su kuyusu veya su depolanan alanlarda su seviyesinin kontrol edilmesi ve ısı pompası uygulamalarındaki suların basınçlandırılmasıdır.

Sıvıyla çok fazla temas eden bu cihazlarda sıvı geçirmez kaplama bulunur. Ayrıca içeriğindeki motorun ve mekanik aksamın hasar görmesini veya kısa devre yapmasını önlemek için pompanın motorunun etrafında ince bir yağ tabakası bulunur. Bu koruma katmanları, hava ve sıvıların içeri girişini tamamen önler. Bunun yanında yağ tabakası verdiği kayganlıkla daha esnek hale getirir. Bu da dalgıç pompasının herhangi bir dış etkene maruz kalmamasını sağlar.

Pompalama işlemi boru veya tesisata bağlı çalışır. Çünkü eğer motora bitişik şekilde çalışsaydı pompalamanın verdiği basınç ile motora su sızabilirdi. Motordan bağımsız bir sıvı geçişi bu sistemi daha da korunaklı hale getirmiş ve dinamik kısma sıvı geçişini tamamen engellemiş olur.

Dalgıç pompa bir kademeli veya çok kademeli olan birçok çeşide sahiptir. Yapılacak sıvı akışının miktarına ve pompada oluşacak basınca bağlı olarak kademe sayısı değişmektedir. Tek kademeli olan dalgıç pompalar daha basit yapılıdır ve daha çok endüstri, drenaj ve kanalizasyonda kullanılır. Çok kademeli olanlar ise daha yüksek basınçlı ve hassas ölçülen sıvı akımı gerektiren derin sondajlarda kullanılır.

Dalgıç Pompanın Avantajları

Dalgıç pompa herhangi bir kablolama veya elektrik bağlantısına ihtiyaç duymadan direkt olarak kullanılabilir. Aynı işlevi gören diğer cihazlara kıyasla çok daha az bakım gerektirir ve yazının devamında anlatıldığı üzere gerekli kontroller yapıldığı takdirde arıza riski oldukça düşüktür.

Dalgıç pompa sıvının içerisinde, kullanıcıdan bağımsız çalıştığı için kullanıcı hatasına bağlı arıza riski çok düşüktür. Yalnızca nadiren yapılan bakımlarında risk oluşmaktadır. Ayrıca sıvı içerisinde çalıştığı için gürültü ve titreşim de düşük düzeydedir.

Dalgıç Pompanın Kullanım Alanları

 • Süs havuzu, fıskiyeler ve yapay şelalelerde
 • Kuyu, yeraltı kaynakları gibi su temini yapılan sistemlerde
 • Sulama, sprinkler ve yağmurlama sistemlerinde
 • Isı pompası uygulamalarındaki temiz ya da kirli suların basınçlandırılmasında
 • Küçük çaplı keson ya da derin kuyularda
 • Tünellerde
 • Bazı geniş çaplı kanalizasyon sistemlerinde
 • Bodrum, garaj ve kazan daireleri gibi mekanlardaki su birikintilerinin,  yağmur sularının uzaklaştırılmasında
 • Su arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

Dalgıç Pompanın Çalışma Mekanizması

Dalgıç pompa bir çeşit santrifüj pompasıdır. Sızdırmaz kaplamanın altındaki motor, pompa gövdesinde bulunan pervaneyi çevirerek bir çeşit vakum etkisi oluşturur. Pervanenin etkisiyle çarka gelen sıvı hızlanır ve tahliye hattına iletilir. Ayrıca kullanıcının basıncı görebilmesi için bir adet manometre bulunmaktadır.

Dalgıç Pompa Arızaları

Kullanılan dalgıç pompa, görevini yerine getiremiyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bu durumlardan bazıları şunlardır.

 • Pompa düşük devirde çalışıyor olabilir.
 • Pompada tıkanıklık olabilir.
 • Tesisatta kauçuk olabilir.
 • Basınç şalterinde sorun olabilir.
 • Pompanın herhangi bir parçasında kırık olabilir.
 • Çıkış vanası kapalı olabilir ya da basma borusu hasar almış olabilir.
 • Dalgıç pompa basma yüksekliği yetersiz olabilir ve bu da kuyu su seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir.

Yukarıda belirtilen arızalanma durumlarından herhangi birinin olması durumunda yetkili servise bildirilmesi yeterlidir. Dalgıç pompanın arızaları genellikle kolay çözülebilen tıkanıklıklardır. Bu da tamirini basit hale getirir ve benzeri cihazlara kıyasla oldukça büyük bir avantaj sağlar.

Ancak elbette cihazınıza uygun ve doğru bir şekilde arızaların giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda alanında uzman ve profesyonel bir firmadan destek almanız sizin yararınıza olacağı gibi cihazınızın da ömrünü uzatacaktır.

Ema Endüstriyel Market olarak Ankara'da bulunan mağazamız ve eticaret sitemiz üzerinden binlerce ürün çeşidini barındıran yapımız içerisinde dalgıç pompaların satışını yapmaktayız. Dalgıç pompa ihtiyaçlarınız için Star Dalgıç Pompa, Üstünel Dalgıç Pompa, Wilo Dalgıç Pompa ve Sumak Dalgıç Pompa ürün kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınız konusunda profesyonel ekibimizden destek almak isterseniz 0312 311 11 84 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

24/03/2021 tarihinde yayınlandı.

Son 10 Blog Yazısı